Wierzba wyrośnie nawet z patyka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet spośród kawałka gałęzi.

Wykorzystując ten fakt, powinniśmy dzięki niej wykonać ponadprzeciętne modele ogrodzeń. Wskutek tego nasze ogrodzenie uzyska niespotykany charakter oraz będzie się polecać spośród żywopłotów w otoczeniu.

Wzrastające na posessji i bagiennych torfowiskach wierzby od dawna zadomowiły się w domowych botanikach. Umiłowaliśmy je za krasę i charakterystyczne kiciusie. Nie są żmudne, potrzebują tylko bez liku nawodnienia i nieco światła. Zadowolą się bez mała dowolną rolą.


Malutko drzew potrafi również równie błyskawicznie aktywizować utracone odrosty i odrośle. Wierzby niezwykle bezproblemowo odtwarzają również własny system korzeni. Wystarczy, że skrócony albo nawet ułamany odrost zagłębiony w przemokłej glebie po kilku tygodniach wypuści korzenie oraz daruje początek następnemu drzewu. Pewna osoba wpadła na idea, iżby spośród wierzb produkować plątane przęsła w ogrodzeniu czy też płoty zalane liśćmi. Na pewno powinno się posiadać tak fikuśnego płot. Najprzyzwoiciej do wybudowania takiego ogrodzenia wykorzystać następujące rodzaje wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), oznaczana konopianką, i jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Wszelkie te modele wierzby na ogrodzenia mają parę wzajemnych własności:

rodzą prostolinijne, długie oraz wybitnie sprężyste pędy – z racji tej można swobodnie formować kształt ogrodzenia;
w mgnieniu oka odrastają po obcięciu- w krótkim okresie możemy wypleść kompletne przęsło na płot;
niebywale bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej umiejętności do montażu takiego ogrodzenia z wierzby.

Podczas gdy mamy już projekt na formę płotu, musimy postarać się o zdatne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Niestety, przyuważenie ich w wymogach rzeczywistych jest pracochłonne, bo dziko rosnące krzaki nieczęsto emitują wybitnie długie a zarazem proste pędy. Najprawidłowiej jest zaprojektować autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie trzeba zaczekać kilka latek.

W celu założenia plantacji wierzby na płot wyłońmy najpierw miejsce w skwerze, mało przez nas odwiedzane a także w żadnym wypadku widoczne.Wiosenką, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze flancy wykorzystajmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie witki długości 25-30 cm, jakie zdołamy zdobyć z dziko rosnących roślin. Przedtem trzeba je zanurzyć na 24 godziny w głębi, iżby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, właściwie żeby górował wyłącznie ostatni pąk. Musimy pomnieć, że rośliny szybko się zagęszczają, przeto powinny dojrzewać w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok albo dwa poobalamy roślinom bez ograniczeń rozwijać się, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą krzepkie, proste pędy, których wiosenką kolejnego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoroczne pędy okazjonalnie przewyższają 2m, tym samym na dłuższe musimy zaczekać choć jeszcze rok.

Z jednej rośliny osiągniemy od kilku do kilkunastu witek, jakie wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s